sobota, 6 kwietnia 2013

SZAFA: Perły

Perły to niezwykły dodatek, wykończenie stroju każdej kobiety. Sznur pereł na szyi sygnalizuje,  ze jesteśmy kobietami "z klasą".

Zacznijmy jednak od źródła..gdzie rodzi się perła i czym jest?
\
Perły [łac."perna" - małża] są wytworami małży, czasem ślimaków. Zbudowane są z tego samego materiału, co wewnętrzna strona muszli, czyli z masy perłowej. Głównym składnikiem masy jest węglan wapnia oraz rogowata substancja białkowa, która zespaja mikrokryształy znajdujące się wokół jądra. Perła powstaje w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które znajduje się w muszli.

Najbardziej "cenne" są perły naturalne, powstające bez ingerencji człowieka. Dziś mamy także perły hodowlane, które są znacznie tańsze i bardziej dostępne. A wszytko za sprawą Japończyka Kokichi Mikimoto, który pod koniec XIXw. wpadł na pomysł hodowli małży. Tym samym perły naturalne straciły już taką cenną wartość. 

Na rynku mamy różne rodzaje pereł. Zależą one od różnych czynników: gatunku małży, rodzaju wody (słodkie lub słone wody) oraz głębokości na jakiej żyją małże. 


Perły uznawane za symbol kobiecości pokochało wiele kobiet m.in. Jacquelinie Kennedy, Audrey Hepburn, czy Coco Chanel.
Chanel wprowadziła na rynek sztuczne perły, które weszły na salony i były traktowane równie z szacunkiem, co naturalne. Poza tym Coco łączyła perły z codziennym strojem. Perły powodują, ze nawet najskromniejszy strój, staje się elegancki. Natomiast w połączeniu z "małą czarną" stanowi wzór elegancji na każdym salonie.

Mity dotyczące pereł
  • Perły każda kobieta powinna kupić sama. Jako prezent przynoszą płacz i łzy. Jeśli kupimy je same, szczęście podobno nas nie opuści.
  • W starożytności uważano, że perły chronią przed nieszczęśliwą miłością.
  • Tybetańscy mnisi twierdzą, że perła traci swój błysk, jeśli osoba, która ją nosi jest chora.
  • Azjatyccy muzułmanie przywiązują znaczenia, do barwy perły: żółte - bogactwo, brązowe - mądrość, zielone - szczęście, białe - wolność.
Jeśli jesteśmy już posiadaczkami pereł musimy pamiętać o ich przechowywaniu. Są one naturalne i delikatne. Najlepiej będą czuły się w odrębnym woreczku. Można je także umieścić w pojemniku z suchym ryżem, tak jak robi to Beata Tyszkiewicz.
Zakładamy je kilka minut po użyciu perfum. Ich delikatna struktura powoduje, że chemikalia łatwo przenikają wgłąb. A w późniejszym efekcie powodują "korozję" materiału.

Ja mam w swojej kolekcji fascynatrów także kokardę zdobioną perłami hodowlanym słodkowodnymi.Miłego weekendu :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz