piątek, 25 stycznia 2013

SZAFA: Swap Party

Chcesz wyglądać stylowo, nie masz worka pieniędzy...
Dzisiejszy post poświęcę ostatnio bardzo popularnym imprezom SWAP PARTY.
Swap Patries to imprezy, w których uczestnicy wymieniają się praktycznie wszystkim : ubraniami, biżuterią, butami, dodatkami, książkami, płytami.
Wszytko zaczęło się w roku 1994. Suzanne Agasi dostrzegła, iż kupowanie ubrań wzbudza w nas duże emocje. Powoduje to, iż często kupujemy rzeczy, które w domu lądują na dno szafy. Czasami nigdy ich już nie zakładamy. Namówiła znajomych w San Francisco, aby opróżnili swoje szafy z niechcianych ubrań i wymienili je na fajniejsze ciuchy swoich koleżanek.
Obecnie popularność "wymiany ciucha" jest ogromna. Organizuje się je nie tylko w USA, ale także i w Australii, Wielkiej Brytanii, krajach europejskich. W Polsce imprezy tego typu także przeżywają prawdziwy renesans. Stanowią ciekawy, proegologiczny sposób spędzania wolnego czasu. 10 października 2009 roku odbył się Pierwszy Ogólnopolski Dzień Bezgotówkowej Wymiany Ciucha. Tego dnia w wielu miejscach w Polsce można było pozbyć się niechcianych rzeczy. Do akcji włączyło się wiele miast: Dębica, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Płock, Rzeszów, Sopot, Szczecin,  Toruń, Warszawa, Wrocław i Włocławek.

Pamiętam pierwsza Imprezę zorganizowaną przez Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet Babiląd  www.babilad.pl. Godzinę przed startem tłum kobiet z walizkami nacierało do miejsca, gdzie miała odbyć się impreza wymiany. Przez trzy godziny kobiety nerwowo poszukiwały perełek, wśród uginających się wieszaków. Pamiętam swoją radość, kupując nowe buty z Zary za 10zł. Pani dostała je w prezencie, ale okazały się za małe. W mojej szafie do dziś cieszę się przepiękną marynarką, wyszywana koralikami, która wygląda jakby kosztowała majątek, a zapłaciłam za nią 30zł. Mówiąc o cenach dodam, iż poza wymianą sztuka za sztukę, można także nabyć za grosze ciucha. Mowa o Babim Targu, który jest już na stałę wpisany w listę cyklicznych imprez odbywających się w Poznaniu.

zdjęcia : Babiląd

Postanowiłam porozmawiać z dyrektorką Babilądu i pomysłodawczynią Babiego Targu Joanna Stankiewcz.


1.       Skąd wzięła się idea wymiany ubrań? Skąd pomysł na Babi Targ?
Z potrzebyJ Przeczytałam o wymianach w gazecie i stwierdziłam, że warto coś takiego zorganizować. Akurat zakładałam Babiląd, więc uznałam, że to będzie dobry pomysł na inaugurację naszej działalności. Nie myślałam, że Babi Targ tak się rozrośnieJ

2.       Kiedy odbyła się pierwsza edycja Babiego Targu w Poznaniu? Jak  wyglądały początki?
W marcu 2007 roku. Do Meskala przyszło wtedy kilkadziesiąt Pań. Świetnie się bawiłyśmy i postanowiłyśmy, że trzeba to kontynuować.

3.       Jak wybierasz miejsca, w których impreza ma się odbyć?
Głównie zwracamy uwagę na wielkość przestrzeniJ Babi Targ to duża impreza i nie da się jej już organizować w knajpkach, jak na początku.

4.       Czym możemy się wymieniać podczas Babiego Targu?
Wszystkim: ubraniami, butami i wszelkimi dodatkami. Panie czasem przynoszą też książki czy filmy.

5.       Wydawało by się, że to impreza tylko dla kobiet. Na Babim Targu pojawiają się też Panowie. Czy ich zainteresowanie takimi imprezami  wzrasta?
W Poznaniu na pewno- ludzie już się przyzwyczaili do tej imprezy. W innych miastach dopiero zaczynamy zmieniać świadomość mężczyzn i przekonywać, że takie ekologiczne podejście do mody ma sens i się opłacaJ

6.       Babi Targ to już nie tylko imprezy w Poznaniu. Gdzie jeszcze organizujecie wymiany?
Zorganizowałyśmy już imprezy w Bydgoszczy, Szczecinie i Gdańsku. Przed nami Kalisz. Mamy też w planach nowe lokalizacje. Zobaczymy, gdzie jeszcze dotrzemy…J

7.       Na Babi Targ przychodzą obecnie tłumy. Czasem czekają kilka godzin przed rozpoczęciem w długiej kolejce, żeby wejść. Ile osób obecnie zjawia się na Babich Tragach, żeby wymienić swoje ubrania?
Różnie, ale w Poznaniu to na pewno setki osób. Podobnie w innych miastach- na pierwszy Babi Targ w Gdańsku przyszło 400 osób!

8.       Ostatnie pytanie związane z Babilądem. Powiedz krótko, czym się ostatnio zajmujecie, co oferujecie kobietom?
Babiląd to teraz głównie duże, cykliczne wydarzenia dla kobiet: Babi Targ, Babska Muza, czy organizowany w zeszłym roku cykl Malta Kobiet. Ostatnio trochę odchodzimy od organizacji warsztatów, choć nadal mamy w ofercie m.in. kurs kroju i szycia. Jeśli masz ciuchy, których nie nosisz...nie wyrzucaj, wymień się z koleżanką!

"Jak zorganizować swap party?


  • zaproś, jak najwięcej przyjaciółek - im więcej osób, tym większy wybór i lepsza zabawa,
  • przejrzyj swoją szafę i zdecyduj, czego chciałabyś się pozbyć,
  • sprawdź, w jakim stanie są przygotowane rzeczy, ewentualnie zrób pranie, doszyj guziki czy uprasuj koszulę,
  • przygotuj najlepsze miejsce do ekspozycji ciuchów; najlepsze są duże kosze, blaty, stoliki czy półki,
  • pomyśl o miejscu na przymierzanie, lustrach,
  • zaproś koleżanki do przygotowania poczęstunku." [www.twojaeuropa.pl]
Ja z niecierpliwością czekam na kolejną edycję Babiego Tragu w Poznaniu. 
Jeśli czytają to właśnie moje koleżanki...hmm...a może zrobimy małe, kameralne SWAP PARTY w domu?

Miłego weekendu J


MATERIAŁ UŻYTE DO POSTA SZPILKI:SWAP PARTY POCHODZĄ ZE STRON:
WWW.YOUTUBE.PL
WWW.PORADNIKDOMOWY.PL
WWW.TWOJAEUROPA.PL
WWW.BABIAD.PL

DZIĘKUJĘ JOANNIE STANKIEWCZ ZA WYWIAD I UDOSTĘPNIENIE ZDJĘĆ Z BABICH TARGÓW.

2 komentarze: